Slaviction.com

Twoje słowiańskie miejsce w sieci

O kraju Polecany wpis Słowenia

10 ciekawostek o Słowenii, o których nie miałeś pojęcia

Najwyższy komin w Europie, ukochana stolica i pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z Mount Everest – to tylko część rzeczy, którymi może pochwalić się Słowenia. Dzisiaj zapraszamy Was na 10 ciekawostek o Słowenii, o których nie mieliście pojęcia.

1. Słowenia jest jednym z krajów najbardziej przyjaznych środowisku.

Słoweńcy bardzo poważnie traktują kwestię segregacji odpadów oraz ich utylizacji lub wtórnego wykorzystywania. W niemal każdym domu (najczęściej pod zlewem, skądś to znamy, prawda?) znajdziemy albo jeden pojemnik z workami na cztery rodzaje odpadów, albo nawet cztery osobne pojemniki.

Będąc w Lublanie, nie da się nie zwrócić uwagi na wszechobecną zieleń, która zajmuje aż ¾ powierzchni miasta. Parki, deptaki, łąki, dla każdego coś się znajdzie. W stolicy znajdziemy również dystrybutory z wodą, przy których możemy napełnić swój bidon, przez co nie ma potrzeby kupowania wody i wykorzystywania kolejnej plastikowej butelki.

2. Słowenia jest państwem jaskiń.

W rejestrze znajduje się około 10,200 jaskiń, jednak ich całkowita ilość szacowana jest aż na 30,000. Najbardziej znaną jest Postojna, której wnętrzu znajduje się ponad 20 kilometrów korytarzy. Co ciekawe, znajdziemy w niej również…działający urząd pocztowy.

Jaskinia Postojna, By Shadowgate from Novara, ITALY – Postojna Cave, CC BY 2.0,

3. Większość terytorium Słowenii znajduje się pod ochroną.

Około 60% terytorium Słowenii stanowią lasy, z czego większość z nich jest prawnie chroniona. Dokładniej mówiąc, pod ochroną znajduje się 53,6% powierzchni kraju, co daje Słowenii pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie (liderem jest Wenezuela, 53,9%).

4. W Mariborze rośnie najstarsza winorośl na świecie.

Wiek tej poczciwej staruszki szacuje się na 400 lat, a nadal ma się dobrze i można dojrzeć na niej soczyste owoce, z których produkowane jest wino. Wyrób win jest dla Słoweńców ważną kwestią, mają więc cudowną, naturalną patronkę swojej działalności.

5. Człowiek, który jako pierwszy przepłynął Amazonkę, był Słoweńcem.

Mowa o Martinie Strelu, słoweńskim pływaku długodystansowym.

Cała wyprawa zajęła mu 66 dni (01.02.2007-07.04.2007), czym ustanowił rekord świata i zapisał się na kartach Księgi Rekordów Guinessa. Co warto wiedzieć, podczas wyprawy pływakowi towarzyszyły statki, które wylewały do rzeki krew, by odciągnąć od Strela uwagę m.in. piranii.

Jeśli interesują Was szczegóły tego wydarzenia, w 2009 roku powstał film “Big River Man”, będący udokumentowaniem niewątpliwie wielkiego wyczynu Słoweńca.

6. Najwyższy komin w Europie.

Liczącego 360 metrów kolosa znaleźć można w mieście Trbovlje w środkowej Słowenii.

By romanm (talk) – Own work, CC BY-SA 2.5 si

7. Pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze wszystkich szczytów Korony Ziemi, był Słoweńcem.

W październiku 2000 roku Davo Karnicar zjechał ze swojego pierwszego szczytu należącego do Korony Ziemi, Mount Everest. W ciągu kolejnych 7 lat swojej działalności zrobił to kolejno z Kilimandżaro, Elbrusu, Mount Aconcagua, Góry Kościuszki, Denali i Mount Vinson.

Zginął 16 września 2019 roku w wieku 56 lat, podczas wycinki drzew na swojej posesji.

8. Stojąc na słoweńskim wybrzeżu możesz zajrzeć do sąsiednich państw.

Po jednej stronie zobaczycie Włochy, po drugiej Chorwację.

9. Ukochana Ljubljana.

Dlaczego „ukochana”? Właśnie tak można przetłumaczyć nazwę stolicy Słowenii. Pięknie i romantycznie.

aerial view of trees and road during daytime
Miha Rekar, Unsplash.com

10. Najdłuższy kamienny most kolejowy na świecie.

Mowa o Moście Solkańskim, który przebiega przez rzekę Soczę. Jego całkowita długość to 220 metrów, jednak największe wrażenie sprawia 85-metrowy łuk.

Budowla powstała w 1905 roku. Podczas I Wojny Światowej most został zburzony, jednak zdecydowano o jego odbudowie. Nieznacznie zmieniła się jego pierwotna forma, a dokładniej grubość łuku. Obecnie jest on nieco cieńszy niż w pierwszych latach.

Łuk Mostu Solkańskiego, By Loxy!! from Vancouver, Canada – DSC07967, CC BY 2.0

Dotarliśmy do końca 10 ciekawostek o Słowenii. Mamy nadzieję, że udało nam się Was zaskoczyć, a Słowenia zyskała kilka dodatkowych punktów sympatii.

Koniecznie sprawdź:

Wpadnij na naszego Instagrama i Facebooka 😉